FAQ

AKADEMIA UBEZPIECZEŃ

Pierwsza połowa 2021 skończyła się dość optymistycznie - średnie ceny za OC w pierwszych miesiącach były niższe w stosunku do poprzedniego roku. Czy wysokość składki na poziomie poniżej 600 zł ma szansę się utrzymać również drugiej połowie 2021 roku? Czy za najtańsze OC wciąż będziemy mogli płacić poniżej 300 zł?

Poprzedni rok zapisał się na kartach polskiego rynku ubezpieczeniowego jako dosyć stabilny. Średnio kierowcy za obowiązkową polisę w 2020 płacili poniżej 650 zł. Tendencja ta wydaje się utrzymywać, bo pierwszej połowie roku średnia cena za polisę OC s padła poniżej 600 zł, to jednak w drugim kwartale 2021 nieco wzrosła. W wielu miejscach najtańsze OC można uzyskać w naprawdę dobrej cenie.

Ceny OC 2020 r. – jak zmieniała się sytuacja na rynku OC? Pod pozorem stabilizacji składki na relatywnie niskim poziomie również w 2020 roku towarzystwa ubezpieczeniowe prowadziły małą wojnę cenową w wybranych segmentach klienckich. Najmniejsze ruchy cenowe w dół dotyczyły portfela bezszkodowych kierowców, którzy stanowią większość ubezpieczonych. Ubezpieczyciele grali natomiast (na ile mogli) w segmentach szkodowych.

Rok 2020, mimo narzuconych ograniczeń pandemicznych, a co za tym idzie silnym wpływie na model funkcjonowania dystrybutorów i zachowania klientów, obszedł się łagodnie z wynikami technicznymi ubezpieczycieli. Zmniejszona aktywność kierowców zaowocowała obniżeniem częstości szkód widocznym już od pierwszej fali pandemii (kwiecień/maj). Okresowe wzrosty podyktowane luzowaniem obostrzeń, sezonem urlopów i świąt nie skonsumowały „zapasów” wynikowych i pozwoliły na wyraźne spadki cen notowane od trzeciego kwartału ubiegłego roku – diagnozuje członek zarządu Punkta, dawniej mfind, Michał Daniluk.

Jaka była sytuacja na rynku OC przed wrześniem 2021? Od dłuższego czasu sytuacja na rynku OC była dosyć stabilna. Początek każdego miesiąca przyjmowaliśmy ze spokojem, ponieważ nic nie zapowiadało, by ceny obowiązkowego ubezpieczenia auta drastycznie wzrosły. Polacy w różnych momentach roku wydawali na ubezpieczenie OC zbliżone kwoty. Jak kształtuje się ranking OC na początku września? Kto może liczyć na najtańsze OC?Ranking ubezpieczeń OC – różnice w cenach

Tradycyjnie największe wahania cen dotyczą poszczególnych ośrodków miejskich – miejsce zamieszkania wpływa na ubezpieczenie OC. Co do zasady mieszkańcy mniejszych miejscowości mogą liczyć na tańsze OC, a spore zwyżki widać w metropoliach.

Nie znamy jeszcze dokładnych wyników finansowych towarzystw ubezpieczeniowych działających na polskim rynku, ale dane za I półrocze 2020, analizowane w raporcie opublikowanym w listopadzie przez KNF, wyraźnie wskazują, że choć w sektorze komunikacyjnym delikatnie spada wartość wypłacanych odszkodowań, regularnie spada także poziom zbieranych składek. Skutki epidemii koronawirusa mogą tylko pogłębić ten trend.

Jak wspomina Michał Daniluk, członek zarządu Punkta, dawniej mfind – Nie bez kozery szacuje się, iż przyszły rok będzie notował najwyższe w historii branży straty wyniku na OC komunikacyjnym – rzędu ponad 1,5 miliarda złotych.

W tej chwili jednak towarzystwa ubezpieczeniowe prezentują wyraźną skłonność do liberalizowania polityki cenowej, co dla użytkowników oznacza naprawdę tanie OC – bez względu nawet na miejsce zamieszkania czy pojemność silnika samochodu. Powrót w tym miesiącu do średnich cen ubezpieczenia sprzed pandemii może być więc tylko chwilowym odchyleniem od trendu.


Jak znaleźć najtańsze OC online?
Podsumowując: w porównaniu do poprzedniego miesiąca średnie ceny OC/AC dość drastycznie wzrosły. Czy ta tendencja w przypadku stawek za OC/AC się utrzyma? Przewidujemy, że sytuacja może się jeszcze zmieniać w tym roku. Analizując trendy z roku 2020, wydaje się, że możemy spodziewać się kolejnych wzrostów aż do końca czerwca, ale obecne okoliczności utrudniają precyzyjną ocenę.

To, co na pewno nie ulega zmianie, to ceny najtańszych OC – nadal utrzymują się na poziomie poniżej 300 złotych. Nie oznacza to jednak wcale, że kupując nową polisę lub przedłużając ją u dotychczasowego ubezpieczyciela, nie można przepłacić, a te same zniżki i tanie OC są gwarantowane.
Na duże zwyżki składki OC narażeni są kierowcy, którzy mieli szkodę w ostatnim roku polisowym. Osoby z tej grupy ubezpieczonych powinny jak najszybciej dokonać kalkulacji ubezpieczeń online i sprawdzić, ile mogą zaoszczędzić na polisie. Mimo szkód na koncie tacy klienci również mogą liczyć na tańsze OC.
Bardzo dużo na OC na samochód mogą zaoszczędzić także młodzi kierowcy. Tu rozbieżności w cenach mogą wynieść nawet kilkaset złotych za ubezpieczenie o tym samym zakresie! W przypadku braku historii ubezpieczeniowej oraz niewielkiego doświadczenia za kółkiem należy dokładnie porównać oferty. Gdy okaże się, że również inne parametry są niekorzystne (np. miejsce zamieszkania czy pojemność silnika) ceny polis OC dla młodych kierowców mogą sięgnąć nawet 1800 zł.

Gdzie kupić tanio OC?
Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC, oblicz składkę bez wychodzenia z domu i znajdź tanie OC dla siebie!Sprzedaż lub kupno samochodu wydaje się banalną czynnością. Negocjacje cenowe, spisanie umowy kupna-sprzedaży i na koniec załatwienie spraw w wydziale komunikacji. To jednak nie wszystko. Ważna jest też kwestia ubezpieczenia OC oraz Autocasco. Zapewne zastanawiasz się czy ubezpieczenie OC przechodzi na nowego właściciela? Podpowiadamy, o czym powinieneś pamiętać, sprzedając lub kupując samochód.
Sprzedałem samochód, co z polisą OC?


Jeśli sprzedałeś pojazd z wykupioną polisą OC, masz 14 dni na powiadomienie o tym ubezpieczyciela. To Twój obowiązek! W piśmie do ubezpieczyciela (składasz po prostu wypowiedzenie polisy OC) podaj dane nabywcy pojazdu (znajdziesz je na umowie kupna-sprzedaży), a także numer identyfikacyjny polisy OC.

Jest to szczególnie ważne, bo do momentu powiadomienia odpowiadasz za opłacenie składki OC. Aby nie płacić za ochronę, która już Ciebie nie dotyczy (sprzedałem auto, więc polisa dotyczy pojazdu, którego już nie jestem właścicielem), najlepiej powiadomić ubezpieczyciela o zbyciu samochodu już tego samego dnia.

Dlaczego rychłe powiadomienie ubezpieczyciela o zbyciu auta jest istotne? – Jeśli nie powiadomisz ubezpieczyciela w wymaganym terminie, konsekwencje niepowiadomienia spoczywają na Tobie. Przykładowo, jeśli polisa wzięta była na raty i sprzedałeś samochód przed terminem zapłaty drugiej raty, mimo że nie masz już nic wspólnego z samochodem, zmuszony będziesz tę ratę zapłacić. – wyjaśnia Urszula Borowiecka, ekspert porównywarki ubezpieczeń Punkta.pl.

Pamiętaj, że do czasu poinformowania towarzystwa ubezpieczeniowego o zbyciu auta, TU traktuje ciebie jako właściciela pojazdu – obciążają Cię więc konsekwencje ewentualnego wyrządzenia szkód przez nowego nabywcę auta. Jeśli kupujący wypowie umowę OC, Tobie jako sprzedającemu przysługuje natomiast zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony ubezpieczeniowej. Co ważne, taki zwrot jest naliczany od daty wypowiedzenia polisy, a nie daty sprzedaży pojazdu. Im szybciej to zrobisz, tym więcej zyskasz.

Ubezpieczenie AC po sprzedaży auta – czy polisa przechodzi na nowego właściciela? Polisa AC jest ubezpieczeniem dobrowolnym, dlatego nie przechodzi automatycznie na nabywcę pojazdu (po kupnie samochodu nie można przepisać polisy). Autocasco wygasa wraz z datą zbycia samochodu. Aby otrzymać zwrot składki za niewykorzystany okres ochrony, wystarczy powiadomić ubezpieczyciela o sprzedaży auta. Najczęściej wystarczy skan umowy kupna sprzedaży auta lub faktura sprzedaży w przypadku firm i komisów. To samo dotyczy też pozostałych polis dobrowolnych jak np. NNW, szyb, opon czy Assistance. Ubezpieczenie AC po zakupie samochodu musi zostać ponownie wykupione dla nowego właściciela pojazdu.

Czytaj także: Autocasco – co daje i co obejmuje ubezpieczenie AC?

Kupiłem auto – czy mogę jeździć na polisę OC poprzedniego właściciela pojazdu? Zmiana właściciela pojazdu wiąże się z przekazaniem nabywcy polisy OC. Możesz jeździć z ubezpieczeniem OC poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na który została zawarta ta umowa.

Poza tym poprzedni właściciel pojazdu musi w terminie 14 dni od daty sprzedaży powiadomić towarzystwo ubezpieczeń o tym, że sprzedał samochód. Takie zawiadomienie / wypowiedzenie polisy OC powinno zawierać także dane nabywcy, w tym imię, nazwisko, adres zamieszkania i numer PESEL (o ile został nadany) lub nazwę, siedzibę i numer REGON.

Zgodnie z przepisami, ubezpieczenie OC automatycznie przechodzi na nabywcę pojazdu (nie trzeba go przepisać). Możesz zatem jeździć na OC poprzedniego właściciela, ale sprawdź, czy zakup nowej polisy nie będzie dla Ciebie korzystniejszy finansowo – umowę OC poprzedniego właściciela możesz wypowiedzieć.

Kupiłem samochód, kiedy muszę go ubezpieczyć?

Wiele osób zastanawia się, czy po kupnie samochodu używanego trzeba przepisać OC? Sprawa jest dosyć prosta.

Ubezpieczenie OC poprzedniego właściciela i wszystkie prawa i obowiązki z niego wynikające przechodzą na Ciebie z dniem nabycia samochodu – zgodnie z art. 31 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK. To oznacza, że możesz jeździć z ubezpieczeniem poprzedniego właściciela aż do końca okresu, na jaki zostało zawarte.

Jeśli poprzedni właściciel nie zapłacił drugiej raty składki, a zgodnie z przepisami zgłosił ubezpieczycielowi sprzedaż auta, Ty jesteś zobowiązany do jej zapłaty za okres od dnia zakupu pojazdu.

Towarzystwo ubezpieczeniowe poprzedniego właściciela może jednak dokonać rekalkulacji składki, aby dostosować ją do Twoich zniżek lub zwyżek.

Sprzedający powinien przekazać Ci polisę OC (najlepiej także potwierdzenie opłaty składki) razem z kluczykami do samochodu. Polisy nie trzeba przepisywać, wystarczy przekazanie. Tutaj sprawdź jednak koniecznie, czy ubezpieczenie jest ważne. Jeśli nie jest ważne, wykup OC na siebie od razu w dniu zakupu pojazdu.

Jeśli zdecydowałeś się na kupno samochodu z OC, masz dwie możliwości:

1. Pozostać przy ubezpieczeniu wykupionym przez poprzedniego właściciela. Musisz mieć tutaj na uwadze, że ubezpieczyciel najprawdopodobniej zrekalkuluje składkę, biorąc pod uwagę m.in. Twój wiek, miejsce zamieszkania, historię szkodową itd.

Jeśli ubezpieczyciel dokona rekalkulacji składki, wtedy najpewniej będzie konieczna dopłata. Za ewentualną dopłatę odpowiadasz od momentu, kiedy ubezpieczyciel dowiedział się o przeniesieniu prawa własności samochodu na Ciebie. Pamiętaj, że umowa zawarta przez poprzedniego właściciela nie przedłuża się automatycznie. Nową musisz zawrzeć najpóźniej na dzień przed końcem starej.

2. Zawrzeć nową polisę. W takiej sytuacji powinieneś wykupić nowe ubezpieczenie, a następnie wypowiedzieć polisę zawartą przez poprzedniego właściciela pojazdu. Skorzystaj z kalkulatora OC, wybierz najkorzystniejszą, a w razie wątpliwości skontaktuj się z nami – chętnie pomożemy wybrać najtańszą opcję. Nie przepłacaj za OC, to ubezpieczenie obowiązkowe a zakres ochrony w ramach OC jest zawsze taki sam, więc jedynym kryterium przy wyborze tego ubezpieczenia jest właśnie jego cena.

Pamiętaj, że auto nie może pozostać bez ważnej polisy OC choćby przez jeden dzień!

Kupno samochodu osobowego bez ważnej polisy OC oznacza obowiązek wykupienia ubezpieczenia OC jeszcze tego samego dnia. Jeśli tego nie zrobisz, będzie Ci groziła kara finansowa. W najlepszym wypadku będzie to 1120 zł. W najgorszym już 5600 zł… Na szczęście, przez internet kupisz OC w ciągu kilku minut!


Przed kupnem sprawdź ważność ubezpieczenia OC!

Kupiłem sprowadzony samochód – co z polisą OC? Jeśli sprowadzone przez Ciebie auto nie ma ważnej polisy OC lub Zielonej Karty, możesz wykupić krótkoterminowe ubezpieczenie OC. Najczęściej jest ono ważne przez miesiąc. Na rejestrację samochodu w kraju masz 30 dni od jego sprowadzenia. Pamiętaj, że od momentu rejestracji auto musi już mieć ważną polisę OC.

Czytaj także: Ubezpieczenie sprowadzonego samochodu na zagranicznych numerach

Czy AC przechodzi na mnie przy zakupie auta? Kupiłem auto – co z AC? Otóż w przeciwieństwie do OC, polisa Autocasco nie przechodzi na Ciebie automatycznie w momencie zakupu pojazdu. By tak się stało, musisz skontaktować się z ubezpieczycielem nie po zakupie, ale jeszcze przed podpisaniem umowy kupna-sprzedaży. Gdy ten wyrazi na to zgodę, nastąpi rekalkulacja składki. Najpewniej będziesz musiał zapłacić za kontynuację polisy. Jeśli zdecydowałeś się przedłużyć ubezpieczenie AC poprzedniego właściciela, możliwie jak najszybciej prześlij ubezpieczycielowi umowę kupna pojazdu. Jego obowiązkiem jest pisemne potwierdzenie przeniesienia na Ciebie umowy.

Jeśli szukasz najtańszego ubezpieczenia OC, sprawdź nasz kalkulator – znajdziemy polisę najlepiej dopasowaną do Twoich potrzeb!

Każdy posiadacz czterech kółek raz w roku staje przed koniecznością opłacenia polisy OC. Ponieważ wydatek ten nie należy do najtańszych, warto dokonać porównania kilku ofert i dopiero podjąć decyzję. Od grudnia 2021 r. najprawdopodobniej wejdą w życie przepisy, które pozwolą towarzystwom ubezpieczeniowym kalkulować wysokość składki OC na podstawie historii klienta w CEPIK. Co może to oznaczać dla kierowców?

Czym jest CEPIK?
CEPIK to Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców, tu zbierane są dane o każdym samochodzie oraz kierowcy. Jeśli pojazd brał udział w kolizji zostaje to odnotowane w systemie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku kierowcy, który ma np. zatrzymane prawo jazdy lub otrzymał zakaz prowadzenia pojazdów. Na podstawie tak powstałej historii samochodu i kierowcy, towarzystwa ubezpieczeniowe będą mogły oszacować ryzyko jego sposobu jazdy i dopasować dla niego ofertę.

Co wpływa tak naprawdę na cenę ubezpieczenia OC?
Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej a dokładniej jego cena jest wypadkową wielu czynników, z których użytkownik auta nie do końca może zdawać sobie sprawę. Na chwilę obecną są to głównie:
– wiek kierowcy,
– czas posiadania prawa jazdy,
– historia jazdy (czy miał w przeszłości wypadki),
– miejsce zamieszkania,
– sytuacja rodzinna (osoby z dziećmi mogą liczyć na pewne preferencje)

Do tego należy dodać informacje na temat ubezpieczanego auta.
W tym przypadku na cenę wpłyną z pewnością:
– pojemność silnika,
– wiek auta,
– ilość przejechanych km (przebieg),
– sposób użytkowania auta (do celów prywatnych, firmowych),
– forma zapłaty. Przy płatności z góry za rok otrzymujemy z reguły niższą cenę, niż kiedy wybieramy ubezpieczenie OC na 2-4 raty.

Kto ma szansę zyskać, a kto straci na wprowadzonych zmianach?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie na kilka miesięcy przez wejściem w życie nowych przepisów. Można jedynie przypuszczać, że kierowcy, którzy łamią przepisy, powinni przygotować się na spore podwyżki składek. Ma to być drugi oprócz wysokich mandatów czynnik dający do myślenia piratom drogowym i osobom, które siadają za kierownicę po alkoholu.

Czy doczekamy się spadku cen OC dla kierowców, którzy jeżdżą bezpiecznie?

Tego typu rozwiązania są praktykowane w krajach zachodnich od lat. USA, Wielka Brytania czy Irlandia to kraje, w których standardem jest uwzględnianie informacji o wykroczeniach popełnianych przez kierowców podczas ustalania wysokości stawki za ubezpieczenie auta. Teoretycznie więc można się spodziewać, iż podobne podejście do tematu może pojawić się w Polsce. Problem w tym, że wspomniane rynki są o wiele dojrzalsze od Polskiego i mają za sobą wiele lat doświadczeń. Jest wysoce prawdopodobne, iż polscy ubezpieczyciele zdecydują się poczekać minimum rok, aby zyskać możliwość porównania wpływu zmian przepisów na koszty ich działalności. Tym, co jest bardziej prawdopodobne to utrzymanie cen ubezpieczeń dla ”bezpiecznych” kierowców, a podniesienie ich pozostałym. W dobie regularnych podwyżek cen polis może to być pewien ukłon i zachęta w stronę klientów dbających o przestrzeganie przepisów drogowych.

Dopiero mając więcej danych historycznych ubezpieczyciele będą mogli wykonać kolejny krok i być może zaproponować obniżki stawek dla tej grupy kierowców, która ma niski współczynnik ryzyka. W ten sposób pokażą oni, iż spokojna jazda to nie tylko bezpieczna jazda, ale również tańsza polisa OC.

Nowe przepisy to również kłopot dla współwłaścicieli aut

Ubezpieczając auto dość często zdarza się iż ma ono dwóch współwłaścicieli np. małżonków. Dotychczasowe przepisy miały wpływ na wysokość OC dopiero wówczas, gdy jeden z właścicieli był sprawcą wypadku. Po nowelizacji ustawy dodatkowy wpływ na wysokość stawki OC będzie miała ilość zgromadzonych punktów karnych. A to może zmniejszyć skłonność do zakupu wspólnej polisy.

Chcesz pożyczyć auto? Zastanów się dobrze komu pożyczasz

Kolejną z sytuacji, która może wzbudzić emocje jest dość popularne pożyczanie samochodu rodzinie, lub znajomym. O ile nie wydarzy się nic złego podczas takiego użyczenia auta możemy zaliczyć to sobie ako drobną przysługę wobec innych. Gorzej, gdy auto będzie uczestnikiem wypadku. Wówczas konsekwencje robią się poważne, gdyż koszt ubezpieczenia takiego pojazdu może poszybować w górę, a tego z pewnością każdy wolałby uniknąć.

Gdzie kupić tanio OC?
Pamiętaj, że najtańsze OC przez internet możesz znaleźć u nas – wejdź na kalkulator OC/AC, oblicz składkę bez wychodzenia z domu i znajdź tanie OC dla siebie!

Wiele wskazuje na to, iż w ciągu najbliższych miesięcy dojdzie do znaczących zmian w ustawie: Prawo o ruchu drogowym. Ministerstwo Infrastruktury pod koniec lipca poinformowało o przyjętym przez Radę Ministrów projekcie nowelizacji ww. ustawy. Zmiany w przepisach czekają jeszcze na głosowanie w Sejmie i podpis Prezydenta, ale jeśli wszystko pójdzie sprawnie zaczną obowiązywać od 1 grudnia 2021.

Dlaczego Rząd tak poważnie podchodzi do tematu? Jedną z głównych przyczyn jest statystyka wypadków. Polska od lat należy do krajów o jednym z najwyższych w Europie wskaźników śmiertelności w wypadkach w przeliczeniu na milion mieszkańców. Znajdujemy się na 3 miejscu od końca rankingu co z pewnością nie jest powodem do zadowolenia.

Dodatkowy niepokój budzi nasilenie tego zjawiska w ostatnich miesiącach. Praktycznie nie ma tygodnia, a nawet dnia, aby media nie informowały o tragicznych wypadkach, w których udział biorą nawet 3-4 pojazdy a ich sprawcą okazują się pijani kierowcy. Nie tak dawno, bo pod koniec lipca 2021 r. doszło do wypadku z udziałem 3 aut, w których rannych zostało 10 osób, z których jedna zmarła. Jak się okazało winną zdarzenia okazała się kobieta mająca we krwi – 4 promile alkoholu. Obecnie grozi jej więzienie za spowodowanie katastrofy w ruchu lądowym. A to tylko jeden z głośniejszych przykładów. Wakacje i towarzyszący im wzmożony ruch na drogach każdego roku mają kluczowy wpływ na statystyki.

Tragedie związane z wypadkami najbardziej dotykają oczywiście rodzin i najbliższych ofiar, ale pośrednio ich skutki przekładają się, chociażby na koszty leczenia ofiar, wypłaty odszkodowań, rent dla rodzin poszkodowanych, które liczone są w miliardach złotych każdego roku. Szacunki Ministerstwa Infrastruktury za rok 2018 r. mówią o 56 mld zł strat dla budżetu państwa z tytułu tzw. zdarzeń drogowych. Są to więc gigantyczne sumy, które można by przeznaczyć na inne cele. Więcej szczegółów na temat wspomnianych kosztów można znaleźć w raporcie – pobierz raport

Co jest najczęstszą przyczyną wypadków na drogach? Statystyki policyjne, które prowadzone są od wielu lat pozwoliły na stworzenie listy najczęstszych przyczyn wypadków. Bez względu jednak na jej długość, największa odpowiedzialność za to, co dzieje się na drodze spoczywa zawsze na kierowcach. Zarzuty jakoby w Polsce nie było dobrych dróg, a samochody, którymi poruszamy się po nich są w fatalnym stanie miały może znaczenie 15 lat temu. Od tamtego czasu zarówno stan dróg, jak i stan samochodów uległ poprawie. W czym zatem problem? Jakie grzechy na drodze są przyczyną wypadków?1. Nadmierna prędkość, niedostosowanie jej do warunków na drodze,

2. Brawura – przecenianie możliwości samochodu, jak również umiejętności kierowcy,

3. Wyprzedzanie za wszelką cenę lub w miejscach niedozwolonych (np. na podwójnej ciągłej),

4. Jazda pod wpływem alkoholu

Prawdziwą zmorą wydaje się wręcz punkt 4, czyli jazda po alkoholu. Polacy najwidoczniej nie mają z tym problemu, czemu dowodzą statystyki zatrzymań do kontroli drogowej tysięcy nietrzeźwych kierowców. Tylko w ciągu pierwszych 6 miesięcy 2021 r. policja odkryła niemal 50 tys. takich przypadków. A należy pamiętać, iż jest to tylko wynik zatrzymań, który dotyczy promila uczestników ruchów. W rzeczywistości więc liczbę nietrzeźwych na drogach należy liczyć w setkach tysięcy kierowców. Tylko w 2020 roku nietrzeźwi kierowcy spowodowali 2015 wypadków, w których życie straciło 271 osób jak pisze Rzeczpospolita.

Jakich zmian w taryfikatorze mandatów należy się spodziewać w 2022 roku? Od lat nie brakowało głosów ich kwoty mandatów nie są w Polsce wystarczająco wysokie. Jest to temat dość kontrowersyjny, gdyż Polacy w przeważającej wielkości do zamożnych nie należą. Wygląda jednak na, to, że wraz z 1 grudnia 2021 r. będziemy mogli na dobre pożegnać się z obecnymi kwotami mandatów i przyzwyczaić do nowych, których wysokość ma wręcz szokować.

Na co muszą się przygotować piraci drogowi?

Przede wszystkim na maksymalny mandat w wysokości nawet 5 tys. zł. Jeśli w wyniku kontroli okaże się, iż kierowca przekroczył więcej niż jeden przepis, kwota ta urośnie do 6 tys. zł. Zapisy w nowelizacji ustawy mówią wprost, iż za przekroczenie prędkości o 30 km/h niezależnie czy będzie to teren zabudowany, czy nie, mandat wyniesie aż 1500 zł. Dla porównania obecnie (sierpień 2021) maksymalna kwota mandatu za przekroczenie prędkości to 500 zł (nalicza się go za przekroczenie prędkości o 51 km). To jednak nie koniec złych wieści dla amatorów szybkiej jazdy. Jeśli w okresie krótszym niż 2 lata od zatrzymania kierowca miał już na koncie jeden taki mandat jego wysokość urośnie o 100% do 3000 zł. Ma to być swojego rodzaju kara, dla tych, którzy nadal łamią przepisy i stosują się do ograniczeń prędkości.

Szczególnie dotkliwe kary przygotowano jednak z myślą o kierowcach, którzy jadą na tzw. ”podwójnym gazie”, czyli po alkoholu. Obecne mandaty na tle nowych wydają się wręcz symboliczne. Dla przypomnienia aktualny wymiar kary to 500 zł. Po wejściu w życie nowych przepisów będzie to uwaga – grzywna w wysokości min. 2500 zł, a nawet kara aresztu.

Planowane zmiany obejmą również grzywny za wykroczenia drogowe W tym przypadku możemy mówić o chyba najbardziej odczuwalnej finansowo różnicy, gdyż maksymalna wysokość grzywny urośnie od 1 grudnia aż sześciokrotnie z obecnych 5 do 30 tys. zł. Za przykład niech posłuży tutaj grzywna w wysokości minimum 1500 zł za spowodowanie naruszenie ciała poszkodowanego lub doprowadzenia do tzw. rozstroju zdrowia, którego leczenie trwa nie dłużej niż tydzień.

Jakie zmiany obejmą sposób naliczania punktów karnych? Tu na kierowców czekać będą 2 nowości.

1. Po zmianach urośnie maksymalna ilość punktów, którą można otrzymać za wykroczenie. Obecnie jest to 10 pkt karnych. Po zmianach będzie 15. Co istotne, nie ulega zmianie ilość punktów karnych, które zobowiązują kierowcę do zdawania ponownego egzaminu na prawo jazdy. Nadal będą to 24 punkty dla kierowców posiadających prawo jazdy dłużej niż rok i 20 pkt dla tych, którzy mają je krócej. Jak można jednak łatwo policzyć po zmianach wystarczy złapać raz 10 i raz 15 punktów karnych, aby przekroczyć limit 24 punktów.

2. Druga, kto wie, czy nawet nie ważniejsza jest zmiana dotycząca okresu ważności punktów karnych. Aktualnie wynosi on rok, po czym pkt są anulowane. Po zmianach punkty będą aktywne przez 24 miesiące. Jakby tego było mało okres naliczania punktów będzie liczony od dnia uregulowania mandatu, na którego bazie otrzymaliśmy punkty. Ma to zapobiec unikaniu ich płacenia co może mieć miejsce zważywszy na zmiany w taryfikatorze.

Koszt ubezpieczenia OC będzie ściśle związany z historią kierowcy
Już obecnie towarzystwa ubezpieczeniowe przy wyliczaniu wysokości składek kierują się m.in. wiekiem kierowcy i jego stażem za kierownicą. Nie jest tajemnicą, iż najwyższe składki OC płacą młodzi kierowcy w wieku 18-25 lat. To oni statystycznie powodują najwięcej zdarzeń w ruchu drogowym, które wiążą się z koniecznością wypłat odszkodowań. Po wejściu w życie nowych przepisów ubezpieczyciele zyskają jeszcze lepsze narzędzie do analizy. Nie będą musieli ograniczać się do statystyk, ale będą mogli zajrzeć do historii danego kierowcy gromadzonej na bieżąco w systemie CEPIK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Na tej podstawie TU będzie mogło skalkulować cenę ubezpieczenia OC. Siłą rzeczy uderzy to mocno po kieszeni kierowców, których historia (otrzymane mandaty) w CEPIK będzie pozostawiać wiele do życzenia.

Czy zapowiadane zmiany przyniosą zamierzony efekt?

Drastyczne podniesienie kar finansowych ma być kolejną, tym razem zdecydowaną próbą zdyscyplinowania kierowców i sprawienia, iż porzucą oni myśl o niebezpiecznej jeździe, szczególnie po alkoholu. Czy skuteczną? O tym przekonamy się zapewne po kilku miesiącach od wprowadzenia nowego taryfikatora, a więc najwcześniej wiosną, latem 2022 roku, gdyż to właśnie w okresie letnim na drogach panuje wzmożony ruch. Wówczas możliwe będzie porównanie ilości wypadków, zatrzymań pijanych kierowców w ujęciu rok do roku. Do tego czasu nie pozostaje nic innego jak liczyć, iż nowe przepisy przemówią do wyobraźni kierowców.

KALKULATOR OC i AC

CHROŃ SWOJE ŻYCIE - KUP POLISĘ NA ŻYCIECHROŃ SWÓJ DOM I MIESZKANIE

UBEZPIECZENIE TURYSTYCZNEscroll up